Junior & rekrutacja a test osobowości cz.7

Cześć!! 🙂 w kolejnym wpisie z serii junior & rekrutacja. W tej części opiszę po krótce rekrutacje w której miałam test osobowości.

Jako jedno z zadań rekrutacyjnych było rozwiązanie kilku testów osobowości. Kilku ponieważ testy składały się z kilku dziesięciu pytań i były podzielone blokami. Niektóre były ograniczone czasowo a niektóre nie. Już wcześniej wiedziałam że niektóre firmy stosują taką praktykę i jest ona stosowana na rożnych etapach rekrutacji. W niektórych np. gdy dział rekrutacji waha się pomiędzy kandydatami ponieważ kilku jest dobrych – wówczas przeglądają Fb kandydata ale również mogą posłużyć się takimi testami.

W przypadku danej firmy i rekrutacji test był pierwszym etapem przez rozmowami w działem HR i rozmowa techniczną. Bardzo dobrze jest więc sobie zarezerwować trochę czasu na spokojne ich rozwiązanie. Miał on za zadanie sprawdzić czy kandydat wpasuje się w panująca kulturę i specyfikę pracy w danej firmie. Jak sama firma opisuje jeden z testów nazywa się „PEAK Performance Assessment Overview”. Ten test nie posiadał licznika czasowego. Składał się w wielu pytań z zakresu jak postąpisz w przypadku danej sytuacji.

Źródło: Archiwum własne: przykładowe pytanie
Źródło: Archiwum własne: przykładowe odpowiedzi

Natomiast drugi zakres pytań polegał na oszacowaniu w jakim stopniu/w jakiej skali np. jak bardzo jest coś dla Ciebie ważne.

Źródło: Archiwum własne: przykładowa instrukcja i skala oceny własnej nr1
Źródło: Archiwum własne: przykładowa instrukcja i skala oceny własnej nr2

Poniżej inna skala oceny. Co pardwa z moją jedną skalą odpowiedzi która zaznaczyłam przy jednym z pytań.

Źródło: Archiwum własne: przykładowa skala oceny

Drugi rodzaj testów to: „Interactive Assessments Overview Guide”. Ten był już ograniczony czasowo i obejmował typowo zadnia na spostrzegawczość, refleks, szybkość zapamiętywania i uczenia się. Jednym z przykładowych zadań było dokończanie równania z zachowaniem zasady wzrostu trudności obliczeń. Tutaj również nie można było posługiwać się tymi samymi cyframi. To znaczy jeśli zadnie miało postać 3 + _ – _= 6 trzeba było tak obliczyć aby nie używać ponownie cyfry 3.

Źródło: Archiwum własne: Jedno z przykładowych zadań

Inny przykład zadania polegał na obserwacji migających kropek. Migających w znaczeniu pojawienia się koloru np fioletowego w jednym miejscu, jego zniknięciu i pojawieniu się np. na drugim końcu planszy lub gdzieś w środku. Następnie na kolejne planszy trzeba było odtworzyć tą samą kolejność miejsc w której dany kolorowy punk się pojawiał. Podobnie im wyższy etap zadania tym kropki migają szybciej.

Źródło: Archiwum własne: Jedno z przykładowych zadań

Test był podzielony na etapy. To znaczy kilka pytań z PEAK Performance Assessment Overview ok. 20 pytań. Następnie przejście do zadań Interactive Assessments Overview Guide. Ta cześć obejmowała czas średnio od 5 min do 10 min. Natomiast po upływie tego czasu cały cykl powtarzał się od początku z nowymi pytaniami.

Zadania z części Interactive Assessments Overview Guide bardzo skojarzyły mi się z grami w Lumosity Brain Training. Krótkim wyjaśnieniem są to proste i wciągające gry mające na celu trenować i rozwijać nasz umysł. Jeszcze w gdy pracowałam w poprzedniej branży kolega w pracy powiedział mi o Lumosity. Zaczęłam więc korzystać z wersji mobilnej. Myślę że to może być fajne wykorzystanie czasu w tramwaju/pociągu. Gry są wciągające zwłaszcza gdy grasz, grasz dochodzisz do kolejnych wyższych etapów i tu nagle „game over” :D. Więc wtedy zaczynasz jeszcze raz i jeszcze raz :D.

Wracając do testów osobowości – można taki dla samego siebie/samej siebie bezpłatnie przeprowadzić na stronie 16personalities. Aby otrzymać wyniki trzeba podać adres e-mail.

Podsumowując na rozmowie tudzież teście mogą być sprawdzane różne umiejętności w rożny sposób. Również grając w Lumosity nie myślałam wtedy o tym że umiejętności które ćwiczę w tych grach mogą być również sprawdzone podczas testu kwalifikacyjnego na stanowisko junior developera.

A może Ty drogi czytelniku masz ciekawe doświadczenia rekrutacyjne którymi chciałbyś/chciałabyś się podzielić w komentarzu? Zapraszam 🙂 🙂

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *