Rekrutacja mid -a

Jeżeli jesteś juniorem i zastanawiasz się jak wygląda rekrutacja mid -a. Lub już jesteś mid – em ale myślisz o ponownej rekrutacji? Jeśli tak to trafiłeś w dobre miejsce 🙂 W jednych z porzednich artukułów opisywałam rekrutacje juniora W tym artykule opiszę jak wygląda rekrutacja na mid -a.

1 Przygotowanie

Zawsze dobrze jest się przygotować i podsumować sobie czym dotychczas zajmowałeś/łaś się w projektach/projekcie. Jakiego typu to były zadania.

  • czy fullstackowe
  • czy back-end
  • czy back-end + devops
  • w jakim % rozwiązywanie bugów?
  • praca na utrzymaniu
  • czy praca wytwórcza

I najważniejsze pytanie: czego mnie to wszystko nauczyło? 

2. Jakiego stanowiska szukam

Gdy już znamy swój wachlarz umiejętności, warto rozejrzeć się po ogłoszeniach i sprawdzić co nas w nich najbardziej interesuje. Jakiego stanowiska szukamy, z jakimi technologiami, możliwościami rozwoju i zarobkami na kontrakt ub umowę o pracę.

3. Przygotowanie do rozmów

Jeżeli ktoś się stresuje to dobrym pomysłem jest znaleźć sobie mentora, lub kolegę/koleżankę w branży z którą możemy odbyć sobie takie próbne rozmowy kwalifikacyjne zarówno miękkie jak i techniczne.

Warto również przygotować sobie zestaw pytań dla każdej rozmowy. Po przejrzeniu kilku ofert uda się znaleźć kilka pytań ogólnych. Jednak każda firma/korporacja ma swoje polityki wewnętrzne a te już mogą być różne zależnie od pracodawcy. Warto więc napisać sobie przed rozmową o czego jeszcze chciałbyś/abyś się dowiedzieć.

4 Rozmowa techniczna

Tutaj warto sobie przypomnieć podstawowe informacje z danego języka programowania. Dobrze jest być również otwartym na wykonanie implementacji zadania od pracodawcy. Tutaj czas może być elastyczny od kilku dni do kilkunastu minut na platformie typu Hakerrank. Z takich zadań można się również dużo nauczyć prosząc i otrzymując feedback co poszło dobrze a co jest do poprawy.

Innym sposobem sprawdzenia kandydata jest dyskusja techniczna aby sprawdzić czy kandydat rzeczywiście rozumie teorię w praktyce.

5 Podsumowanie

Podczas procesu rekrutacji dobrze jest prosić o feedback. Wówczas nawet jeśli na tej rozmowie nie do końca poszło dobrze to na kolejnej pójdzie już lepiej:) Warto pamiętać że na czynnik decyzyjny składa się wiele zmiennych takich jak: umiejętności, rodzaj umowy, tryb pracy (hybryda, zdalny, na miejscu), okres wypowiedzenia, wynagrodzenie.

A Ty drogi czytelniku jakie masz przygody z rekrutacjami? Zapraszam do wypowiedzenia się w komentarzach 🙂 Chętnie poczytam Twoje sugestie 🙂

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *