feedback dlaczego ważny

Feedback – dlaczego ważny

W dzisiejszym artykule napiszę dlaczego feedback jest ważny. Kilka lat temu gdy byłam jako gość na spotkaniu Biznes Toastmasters Wroclove, jednym z tematem mów ówczesnego wieczoru było przemówienie: „Wyznawca informacji zwrotnej”. Na przykładzie rozmowy rodzica do dziecka przedstawiono dlaczego dawanie i otrzymywanie feedback-u jest tak ważne.

1. Feedback – dlaczego ważny

Każdy z nas potrzebuje feedbacku – informacji zwrotnej na każdym etapie naszego rozwoju, jak i na każdej płaszczyźnie naszego życia. Bardzo często go dostajemy i nawet nie zdajemy sobie sprawy że go otrzymaliśmy, albo że go udzieliliśmy. Mogą być to przykładowo sytuacje gdy emocje biorą górę nad rozsądkiem, w wyniku których nadawca i odbiorca nie rozumieją się na wzajem. Również może mieć to miejsce w programowaniu. I co wtedy?

2. Jak dawać feedback?

Code Review jest feedbackiem, a przedstawiony w umiejętny i przyjacielskie sposób – może wiele nauczyć. Dając taką informacje zwrotną trzeba upewnić się że odbiorca zrozumiał nasz przekaz. Jeśli są/lub powstały jakieś wątpliwości należny je wyjaśnić aby odbierający feedback miał poczucie że wszystko rozumie. Być może trzeba coś sparafrazować lub wytłumaczyć w inny sposób. Każdy z nas jest inny i zwracamy uwagę na inne rzeczy. Dla jednych więc feedback/code review więcej da gdy będzie bardziej konkretny, do sedna sprawy. Ktoś inny będzie potrzebował wyjaśnienia w sposób radziej opisowy aby móc zobaczyć wszystko bardziej z „lotu ptaka”. Dawanie  feedbacku nie jest więc najprostszym zadaniem, ale osiągalnym i jest to również proces nauki, jak to robić coraz lepiej. Wymaga to również zaangażowania z naszej strony i poznania naszych odbiorców aby wiedzieć w jaki sposób sformułować wypowiedzi.

3. Jak przyjmować feedback?

Druga ważną rzeczą jest tutaj umiejętność przyjmowania feedbacku. Również i to zadanie nie należny do najłatwiejszych. Ważne jest tutaj nastawienie odbiorcy – że jest to coś z czego mogę się uczyć:

  • jak napisać lepszy kod,
  • na co zwracać uwagę gdy my będziemy robić code review,
  • a jeżeli się nie zgadzamy z daną opinią może to być bardzo dobra okazja do porozmawiania z revier-em, o naszych wątpliwościach, co do tego fragmentu. Być może gdy my lub reviewer spojrzy na coś z innego punktu widzenia, lub gdy omówimy dane zagadnienie, znajdziemy trzecie najlepsze rozwiązanie na dany problem.
  • to bardzo dobra okazja do ćwiczenia swoich umiejętności komunikacyjnych,
  • być może reviewer ma swoje ulubione źródła nauki, którymi chciałby się podzielić abyśmy my mogli się pouczyć.

Myślę że znalazło by się jeszcze więcej korzyści z nauki otrzymywania feedback-u. jednak co w sytuacji gdy ten feedback jest przekazany w sposób negatywny. Informacja zwrotna przekazana w taki sposób może budzić negatywne emocje i odczucia z którymi musimy sobie poradzić. A to jest już kwestia bardzo indywidualna każdego z nas. W takiej sytuacji warto więc przystąpić do rozmowy czy wątpliwości na temat otrzymanego feedbacku gdy negatywne odczucia nieco opadną. Wówczas możemy jaśniej spojrzeć na informacje które są nam przekazywane.  W pracy/życiu zawodowym jest to przydatne.

4. Podsumowanie

Feedback jest więc czymś codziennym dla każdego z nas i dotyczy każdej dziedziny życia. Jest to nie tylko rozwój umiejętności komunikacyjnych ale również jedna z możliwości na to aby programować lepiej. Jeśli chcesz poznać więcej sposobów na to zapraszam Cię do artykułu: 5 Sposobów Jak Programować Lepiej. A Ty co myślisz na ten temat? Podziel się w komentarzach 🙂 .

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *