5 Sposobów Jak Programować Lepiej

Będąc na początku ścieżki kariery lub nawet będąc zawodowym programistom bardzo łatwo popaść w sidła powtarzania błędnych schematów. Dlatego dzisiaj przedstawię Ci 5 sposobów, które pokażą Ci jak programować jeszcze lepiej!

1. Zagłębiaj się w kody innych Autorów

Dość łatwo rozumieć kod, który samemu się napisało, ale wiele osób ma wiele różnych stylów tworzenia. Dlatego wiele praktyk można zaczerpnąć poprzez przeglądanie repozytoriów innych osób.

Nie zależnie czy jesteś Studentem czy pracujesz już jako zawodowy programista, to zachęcam Cię do zagłębienia się w otwarte projekty na GitHubie. Innymi słowy w ramach uczelni/firmy pracujesz z kodem, który ma narzucone pewne schematy, co ułatwia jego zrozumienie. Spróbuj dobrze zrozumieć kod projektu, który jest spoza Twojego najbliższego środowiska.

2. Kontrybuuj!

Jeśli już rozumiesz projekt by go zrozumieć, to postaraj się dodać coś od siebie. Dokonaj małej zmiany, postaraj się znaleźć miejsce do usprawnienia. Wykorzystaj wszystkie swoje zdobyte praktyki by zasugerować zmianę w projekcie. Potem zrealizuj Pull Requesta i zobacz co z tego wyjdzie 😊  

3. Zacznij Tworzyć swój projekt

Dołączając do zespołu najpewniej masz utarty schemat projektu i zasad, które w nim rządzą. Po godzinach próbuj pisać własną aplikację, przemyśl jak wyglądała by struktura katalogów, jakie biblioteki/narzędzia było by najlepiej wykorzystać. Będąc sobie sterem, żeglarzem i wiosłem stajemy się odpowiedzialni nie tylko za kod, ale również za analitykę, zarządzanie, utrzymanie i wdrożenie. To dostarcza doskonałego perspektywicznego spojrzenia.

Jestem z projektów studenckich AkademiaSpring.pl
Jeden z projektów Studenta kursu AkademiaSpring.pl w ramach którego robimy praktyczne projekty z wykorzsytaniem Spring.

4. Proś o Code Review, ale nie kolegów!

Gdy już stworzysz projekt, lub jego mały fragment to podziel się nim – na forach dyskusyjnych, grupach na FB. Poproś o ocenę Twojego projektu. Tutaj działa bardzo podobny mechanizm. Prosząc o CR osoby spoza Twojego kręgu otrzymujesz zupełnie nowe światło na Twoje praktyki.

5. Skilluj algorytmikę!

Jest wiele platform, które zwiększą Twoją umiejętność algorytmiczną. Podsumowując – tak jak punkty 1-4 pozwalały Ci nabrać najlepszych praktyk i doboru technologii, tak ostatni punkt rezerwuje na przedstawienie Ci narzędzi, które zwiększą Twoje umiejętności myślenia:

  • LeetCode.com – repozytorium ze zbiorem zadań algorytmicznych i pytań z technicznych interwiew.
  • Codewars.com – zbiór zadań w różnych językach programowania gdzie mierzysz się z ich realizacja w czasie rzeczywistym z innymi.
  • Hackerrank.com – platforma z zadaniami na każdym poziomie zaangażowania.
Serwis HackerRank, który podpowie Ci jak programować lepiej
W serwisach znajdziesz również najlepiej wykonane implementacje różnych problemów – np. implementacja drzewa binarnego, który jest jednym z najpopularniejszych zagadnień algorytmicznych.

Twoje sposoby, by Jak Programować Lepiej

Koniecznie podziel się w komentarzu swoimi sposobami! Pomóż Naszej społeczności wiedzieć jak programować lepiej każdego dnia! 🙂

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *