Jak wygląda albo może wyglądać współpraca z testerami tak aby, każda ze stron skorzystała. Pomimo tego że programiści piszą własne testy, aplikacja powinna być również przetestowana przez testerów. Ponieważ testerzy nie pisali danego kodu mogą „świeżym okiem” spojrzeć na aplikacje i przetestować na swój własny sposób.
1. Dlaczego współpraca z testerami to win-win?
Wzajemna współpraca pomiędzy programistami i testerami tak naprawdę może pomóc, tak jednej jak i drugiej stronie. Ogólnie mówiąc, zadaniem testerów jest przetestowanie/sprawdzenie czy dana funkcjonalność napisana i sprawdzona przez programistę działa bez zarzutu. Oczywiście zarówno programista jak i tester potrzebują zapoznać się z danym zadaniem i je zrozumieć aby, można je było albo napisać albo przetestować. Można ten proces jednak usprawnić. W jaki sposób? – bardzo prosto. Tester może skontaktować się z programista który, pisał kod aby wyjaśnić niejasności (jeżeli takie istnieją) co do funkcjonalności kodu. Programista może przy tym opowiedzieć jaki jest cel zadania. Również i z drugiej strony: czyli programista może skontaktować się z testerem np. w sytuacji gdy ten pierwszy ma odmienne zdanie na temat wystawionego buga. Można to więc omówić lub przysłowiowo „obgadać”.
2. Podsumowanie
Dzięki takiemu podejściu, zarówno programista może spojrzeć na swoje zadanie czy aplikacje oczami testera i w drugą stronę. Co może doprowadzić do, zwiększenia uznania wzajemnej pracy i wymiany wiedzy z różnych punktów widzenia, a więc uczenia się od siebie na wzajem. Jeśli, masz na ten temat odmienne zdanie lub własne przemyślenia – koniecznie podziel się w komentarzu 🙂