Linux WSL2 – instalacja na Windows 10

Cześć 🙂 zapraszam Cię do artykułu z którego dowiesz się dlaczego warto zainstalować sobie Linux: WSL2 na Windows Home.

1. Linux w wersji WSL2 – ale dlaczego warto?

WSL2 to nic innego jak Linux w wersji terminalowej którego można zainstalować na systemie operacyjnym Windows. Jest on nieodzowny jeśli chcemy uczyć się / pracować w takich technologiach jak np. Docker.  W przypadku WSL2 nie ma już znaczenia czy naszym systemem operacyjnym jest Windows Home czy Professional. A więc do dzieła 🙂 !!

2. Instalacja

Sama instalacja jest bardzo prosta i przyjemna 🙂 . Na początek należny sprawdzić wersje systemu. Dla WSL2 minimalna wersja to 2004. Aby to sprawdzić należy uruchomić program winver. Jak to zrobić? – Bardzo prosto: – wystarczy wybrać przycisk windows + r .

Następnie przechodzimy z panelu starowania (control panel) do programy -> programy i funkcje -> Włącz lub wyłącz funkcje systemu Windows. Zaznaczamy tutaj:

W wersji ang są to Virtual machine Platform i Windows Subsystem for linux. Następnie restartujemy system. Kolejnym krokiem jest zainstalowanie z Microsoft Store Linuxa np w dystrybucji Ubuntu. Podczas instalacji koniecznym krokiem jest podanie nazwy użytkownika z dwukrotnym podaniem hasła. Ważną informacją jest tutaj to że domyślnie Linux zainstalował się jako WSL w wersji 1. Można to łatwo sprawdzić wpisując w pawershell komendę wsl -l -v. W związku z czym musimy więc podbić wersje do WSL2. Jak to zrobić ? – Bardzo prosto: wystarczy tylko pobrać Linux kernel update package i uruchomić plik .msi.

Po zakończeniu pracy Linux Kernel Update możemy ustawić wersję drugą. Aby to zrobić możemy posłużyć się komendą wsl –set-version 2. To rozwiązanie ustawi nam jednak wersję dla jednej instancji Linuxa. Natomiast jeśli wiemy że zawsze od razu chcemy korzystać z WSL2 możemy wykorzystać komendę która domyślenie instaluje każdą kolejną instancję Linuksa od razu w wersji 2: wsl –set-default-version 2. Operacje można sprawdzić wpisując komendę wsl -l -v:

3. Podsumowanie

Jako posiadacz obecnie systemu operacyjnego Windows Home 10 jeszcze jakiś czas temu odkrywałam Linuksa za pomocą wirtualizacji. Jednak kombinacja Virtual  Box’a, InteliJ, Dockera i „miliona” otwartych zakładek w przeglądarce zauważalnie wpłynęły na wydajność. Brakowało mi więc narzędzia które bezpośrednio mogło połączyć Linuxa i Windowowsa. Myślę więc że WSL2 może być dobrą alternatywą dla VirtualBox’a na Windowsie. W moim przypadku pracuje mi się znacznie lepiej. Wciąż jednak myślę że nadejdzie taki dzień w którym zainstaluje Linuxa obok Windowsa aby w ten sposób jeszcze lepiej zaznajomić się z tym jakże uroczym pingwinem 🙂

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *