Parametr a argument

Cześć drogi czytelniku 🙂 ! Dzisiejszy artykuł przeznaczyłam na dwie ważne kwestie parametr i argument które dosyć łatwo można ze są utożsamić ale czy słusznie? Dowiedzmy się więc w dalszej części 🙂 .

W poprzednich artykułach pisałam na temat klasy i metod. Dzisiejszy temat jest powiązany ponieważ zarówno parament jak i argument są elementami metody o czym będziesz mógł/mogła przekonać się w dalszej treści. Ale do sedna 🙂 .

Parametr – czasami zwany również formal parameter. Jest to definicja zmiennej w deklaracji metody. Np. metoda multiply posiada parametry typu int a i b. Parametry metody mogą być również różnych typów np:. int i double. Jednak w tym przypadku trzeba brać pod uwagę że wynik zostanie zmodyfikowany poprzez rzutowanie typów. Dobrze jest wówczas zastanowić się nad typem zwracanym metody np:

public int multiply(int a, int b) {
//... ciało metody
}  

lub

public double multiply(int a, double b) {
//... ciało metody
}

Ważną informacją jest tutaj fakt że parametrami mogą być typy podstawowe jak i obiekty np:

public class Create {
      public static void methodWithObjectParameter (Book book, Book book2) {
      // ciało metody
     } 
}

Metody mogą mieć dowolną liczbę parametrów, są one oddzielane przecinkami oraz zapisywane są w nawiasach okrągłych.

Dobrze to teraz pora na wyjaśnienie czym w takim razie jest argument 🙂 . A więc: argument czasami nazywany jest również actual parameter. Jest to wartość/dana przekazana do parametru metody. Również i tutaj metoda przyjmuje argumenty które zapisujemy w nawiasach okrągłych np:

multiply(5, 8)

W powyższym przykładzie argumentem jest wartość 5 (dla parametru a)  i wartość 8 (dla parametru b). 

Jeżeli argumentami metody są typy proste to przekazujemy je przez wartość (5, 8). Jeśli parametrem metody jest obiekt, przekazanie argumentu do tej metody jest za pomocą referencji.

public class Main{
   public static void main(String args[]){
	Book book1 = new Book();
        Book book2 = new Book();
	
        Create.methodWithObjectParameter(book1, book2){
        // ciało metody
     }
  }
}

Zauważ że argumenty tak ja parametry są oddzielone przecinkami. Zastosowałam tutaj również metodę statyczną aby przy jej wywołaniu jeszcze nie tworzyć obiektu. Programowanie obiektowe oraz metody statyczne i obiektowe będą odsłaniane w kolejnych publikacjach do których już teraz Cię serdecznie zapraszam.

Jeśli uważasz powyższy tekst za pomocny, podziel się z komuś komu może być przydatny, na pewno będzie Ci wdzięczny. A tymczasem do zboczenia w kolejnym wpisie 🙂 🙂 !!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *